Czy najem okazjonalny się opłaca?

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny to specyficzna forma wynajmowania mieszkania. Wiąże się ona z wieloma zabezpieczeniami dla właściciela nieruchomości.

Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Czy jest to wygodne również dla samych najemców?

Dlaczego najem okazjonalny?

Rozwiązanie, jakim jest najem okazjonalny, zostało wprowadzone w celu zabezpieczenia interesów właścicieli nieruchomości. Wynajmowanie mieszkania wiązało się z potencjalnym ryzykiem związanym z najemcami, którzy nie wywiązywaliby się z postanowień umowy. W przypadku standardowej umowy najmu, właściciel nie może wyrzucić lokatora bez jego zgody. W praktyce oznacza to, że bez zapewnienia lokalu mieszkalnego dla najemcy, właściciel nie może się go pozbyć.

Stąd też pojawiła się konieczność stworzenia innej formy wynajmu – takiej, która zapewni właścicielowi możliwość rozwiązania umowy bez obawy o trudy związane z eksmisją lokatora. Takie rozwiązanie jest też odpowiedzią np. na zapotrzebowanie studentów, którzy w zdecydowanej większości są zainteresowani wynajmowaniem lokalu na krótszy termin.

Najem okazjonalny w praktyce

Umowa najmu okazjonalnego musi posiadać pewne specyficzne elementy. Będzie to po pierwsze dobrowolne poddanie się egzekucji – zobowiązanie do opuszczenia lokalu w terminie wskazanym przez właściciela mieszkania. Oprócz tego niezbędne jest wskazanie przez lokatora innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać po rozwiązani najmu. Nie wystarczy jednak samo wskazanie lokalu – konieczne jest także oświadczenie jego właściciela. Jak widać – są to elementy, z którymi dość rzadko spotyka się w przypadku podpisywania umowy najmu.

Co więcej – oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi zostać sporządzone w formie notarialnej. W praktyce oznacza to dodatkowe koszty oraz utrudnienia dla najemcy. W przypadku wspomnianych już studentów, może to być wymóg będący zbyt dużym utrudnieniem.

Choć najem okazjonalny wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem, to jednak w rzeczywistości wiąże się z pewnymi niedoskonałościami. W związku z tym rozwiązanie to nie jest często wybieranym sposobem na uregulowanie stosunków pomiędzy wynajmującym a najemcą. Praktyka wygląda więc tak, że nawet w przypadku najmu na krótki termin, stosuje się standardową umowę wynajmu – pozbawioną wcześniej opisanych elementów.

Zobacz także: